Calculate the total distance 'd' (in meters) a ball would travel after 's' seconds and starting velocity of 'v' (in m/s). "Please note that its not relative distance but total distance travelled"
gravity=10 m/s^2
Example: initial speed = +20, how long does the ball travel after 2.5 sec d=21.25
Solution Stats
Problem Comments
3 Comments
Solution Comments
Show comments
Loading...
Problem Recent Solvers56
Suggested Problems
-
533 Solvers
-
383 Solvers
-
07 - Common functions and indexing 3
425 Solvers
-
373 Solvers
-
Create a square matrix of zeros of even order
178 Solvers
More from this Author2
Problem Tags
Community Treasure Hunt
Find the treasures in MATLAB Central and discover how the community can help you!
Start Hunting!
A test case for s < v/10 is missing.
I think test cases 3 and 4 are wrong.
Case 3 (v=20, s=12.5) should have d=571.25
Case 4 (v=5, s=5) should have d=102.5
Specify the direction of initial velocity, is it vertical, or horizontal?