ADLM1000 Write to Buffer Downsample then append to file
Hello,
I have an ADLM1000, which is truely a remarkable piece of hardware. The only challenge I have with it is that it records at 100kHz which is too much data for me. I'd like to read from it into a buffer downsample to 100Hz and then append the downsampled values (with timestamps) to a file.
Thank you,
-Matt
%% Start the DAQ session
clear ADISession
close all
daqlist("adi");
ADISession = daq("adi");
addoutput(ADISession, 'SMU1','a','Current');
addinput(ADISession, 'SMU1','a','Voltage');
%addinput(ADISession, 'smu1','b','Voltage');
ADISession.ScansAvailableFcnCount = 10000; % set the scans available to fire 100 times per second Samples at 100kHz so this function will be called every 1000 points or 100 times/second
%% Chrono Ampometry Sequence
fs = ADISession.Rate; % Sampling rate for chronoampometry
Current = 0.0002; % Amps for constant current up to 200mA